Szpitalik Juliusza Rogera w Rudach

Miejscowość:
Rudy
Odsłuchaj tekst
Dodaj do planera

Juliusz Roger (1819-1865) to niewątpliwie jedna ze świetlanych postaci związanych ze Śląskiem. Był Niemcem, urodzonym w Niedelstozen koło Ulm, a oprócz działalności jako lekarz i przyrodnik dał się poznać jako pasjonat kultury ludowej oraz działacz społeczny. Na Śląsku znalazł się w 1847 r., kiedy objął posadę przybocznego lekarza u księcia raciborskiego, Wiktora I. Wkrótce też otrzymał tytuł Królewskiego Radcy Sanitarnego. Dr Roger, oprócz dbania o zdrowie pary książęcej, zaangażował się w ofiarną pomoc najbiedniejszym, organizując na tych terenach swoisty system lecznictwa publicznego.

Szpital Juliusza Rogera

W roku 1858 założył w Rudach szpital św. Karola, którego utrzymanie wzięła na siebie para książęca, Wiktor i Amelia. Leczono tu za niewielkimi opłatami lub wręcz za darmo. Dr Roger zainicjował również budowę nowego szpitala w Rybniku, ostatecznie wzniesionego kilka lat po jego śmierci, w wyniku starań księcia raciborskiego. Zasłużony lekarz i społecznik, był również zbieraczem pieśni ludowych. Nauczywszy się języka polskiego, zebrał 546 tutejszych pieśni, które (wraz z opracowaniem) wydał w 1863 r., pod tytułem „Pieśni ludu polskiego w Górnym Szląsku”. Utrzymywał też kontakty z polskimi literatami - Józefem Lompą i Pawłem Stalmachem. Co szczególnie szlachetne i godne szacunku: dr Roger jako rodowity Niemiec otwarcie przyznawał, że Ślązacy są Polakami, czemu dawał wyraz w listach do swych niemieckich przyjaciół.

Ośrodek Edukacyjny Zespołu Parków Krajobrazowych

Zachowany do dziś, niewielki szpital w Rudach, utrzymany w stylu historyzmu z elementami neogotyku angielskiego, jest obecnie siedzibą Ośrodka Edukacyjnego Zespołu Parków Krajobrazowych „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Obok znajduje się pomnik dra Juliusza Rogera. Sam Ośrodek realizuje zajęcia dotyczące ekorozwoju, metod ochrony przyrody, zasad uprawiania turystyki bez szkody dla środowiska oraz walorów przyrodniczych, krajobrazowych, historycznych i kulturowych parku krajobrazowego. Program dla szkół realizowany jest w formie pogadanek, warsztatów, festynów i konkursów ekologicznych. W programie - między innymi - „Dymarki”, „Jarmark cysterski” i „Ekopodchody”.

Wyświetlenia:  140
Lokalizacja:

Ul. Raciborska  10
47-430 Rudy
Gmina: Kuźnia Raciborska
Powiat: raciborski


Region turystyczny: 
Kraina Górnej Odry
Lokalizacja: 
Na wsi
Kategoria: 
Dziedzictwo kulturowe

Kontakt:
Telefon: +32 410 337 7

Strona internetowa: http://www.zpk.com.pl
Informacje ogólne:
Rodzaj obiektu:  Źródła historii

Dostępność Całoroczny
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Trasa
Trasa
Szlak znakowany
Do startu
Do mety
PDF
KML
GPX
Pliki dźwiękowe
W pobliżu
Pogoda
Katowice
Gastronomia w pobliżu
Rudy
0.31 km
Rudy
1.00 km
Wydarzenia w pobliżu
Rybnik
2024-05-12
12.61 km
Fotografia portretowa to najtrudniejsza, a jednocześnie najbardziej popularny gatunek w fotografii. Początki portretu w fotografii sięgają czasów powstania dagerotypii. Według Francuskiej Akademii Sztuki pierwszą w świecie sfotografowaną za pomocą dagerotypii osobą był Polak, emigrant, uczestnik Powstania Listopadowego. Jego portret , dagerotyp jest w zbiorach Akademii Francuskiej. Dzisiejszy portret wyłamuje się reguł utartych przez lata. Portrety opowiadają nie tylko o portretowanych ale także o kulturze danego czasu i o miejscach zapisanych w historii. Organizator: Piotr Lot Czas trwania: 12 maja – 4 czerwca 2024
Rybnik
2024-06-09
12.61 km
Mamy dla Was nowość! Po raz pierwszy organizujemy konkurs „Ubierz się w swoje szczęście”. Zapraszamy do udziału młodszych i starszych. Interpretacja tematu jest całkowicie dowolna, indywidualna i zależy od uczestnika.
Rybnik
2024-06-05
12.61 km
Intuicyjny warsztat malarski, praca z ciałem i kolorem – wyrzucenie NIEkolorów na papier i przeniesienie radości na podobrazia w formie kompozycji artystycznej. Wspólne przygotowanie płótna pod stworzenie „Twojej recepty na szczęście”. Zajęcia dla osób 15+. Prowadzenie: Aga Rek (artysta malarka, filozofka) & Lidia Białecka (halo! Rybnik, trenerka kompetencji miękkich).
Rybnik
2024-06-02
12.61 km
Stwórz z nami różowe muchy i okulary, które posłużą jako rekwizyt podczas Manifestacji Różowych Okularów 9 czerwca o godz. 12.00. Warsztaty poprowadzi Czesława Brańska, która jak sama mówi, lubi tworzyć rzeczy z produktów, jakie znajduje w przysłowiowej szufladzie. Celem warsztatów jest propagowanie recyklingu- nie wyrzucaj, wykorzystaj.
Rybnik
2024-06-03
12.61 km
Zanurz się w leśnej atmosferze i doświadczaj lasu wszystkimi zmysłami. Zrelaksuj się. Bądź uważny. Buduj odporność. Kąpiele leśne (Shinrin yoku) to prozdrowotna praktyka kontaktu z naturąpolegająca na uważnym, niespiesznym i bezwysiłkowym spacerze lub przebywaniu w leśnym środowisku i byciu w chwili obecnej „tu i teraz”. Nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania .